Drukarnia Wrocław i rozwój drukarstwa

Drukarstwo jest dziedziną rzemieślniczą  z wiekowymi tradycjami. Głową ideą druku w momencie jego pojawienia się w Europie było rozpowszechnianie słowa pisanego i wiedzy w nim zawartej. Niedługo później powstały pierwsze biblioteki, a coraz łatwiejszy dostęp do książek i znikający powszechny analfabetyzm, zdeterminowały powstanie pierwszych uczelni w Polsce i rozwoju dalszej nauki w każdej dziedzinie. Drukarnia Wrocław i pozostałe ośrodki drukarskie w Polsce miały niemały wpływ na rozwój polskiej nauki. To właśnie w miejscach, gdzie znajdowały się największe ośrodki drukarskie powstawały pierwsze uczelnie wyższe.

Dzisiejsze drukarnie mają już niewiele wspólnego z dawnymi zakładami drukarskimi. Drukuje się obecnie nie tylko książki i prasę, ale także druki o małym nakładzie, często tez o charakterze reklamowym. Dziś stworzenie samodzielnie wybranej, jednej sztuki plakatu czy innego wielkoformatowego dzieła nie stanowi najmniejszego problemu. Druk wielkoformatowy obecnie tworzy się za pomocą komputera i drukarki plotującej, przez co cena takiej odbitki jest bardzo atrakcyjna. Wydruki na dużych, często zróżnicowanych powierzchniach (od papieru po płyty PCV) są kojarzone najczęściej z reklamą, ale bez problemu mogą skorzystać z nich także klienci indywidualni.

Do innych, równie popularnych gałęzi druku cyfrowego zalicza się tak często świadczone usługi, jak np. kserokopiowanie. Bardzo często tez poszukiwana jest usługa profesjonalnego, lepszego niż w małych punktach ksero, skanowanie. Najczęściej skanowanie jest potrzebne przy tworzeniu i prowadzeniu wszelkiego rodzaju dokumentacji dla firm czy przedsiębiorstw. Jak widać, druk i samo drukarstwo jest branżą bardzo zróżnicowaną.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s