Krótka historia druku od tabliczek po druk Cyfrowy Wrocław

drukarnia WrocławDruk, czyli powielanie treści tekstowych i graficznych ma bardzo długa historię. Już ludzie w czasach starożytnych pragnęli kopiować i rozpowszechniać stworzone przez nich treści. Starożytni Egipcjanie odbijali metodą stempla obrazy na glinianych tabliczkach, apotem utwardzali je wypalając w piecu. Jednak przed nim już Arabowie stosowali metodę odbijania na wzór stemplowania  W Polsce, pierwsza drukarnia we Wrocławiu została założona w drugiej połowie XV wieku. Jest to stosunkowo późno, zważywszy, że pierwsze, prymitywne wydruki tworzono jeszcze przed naszą erą,  ale na tle pozostałych europejskich krajów Polska przodowała po względem rozwoju druku.

Zanim Jan Gutenberg spopularyzował druk przy użyciu ruchomej czcionki, mieszkańcy krajów Europejskich posiadali jedynie książki powielano ręcznie. Było to proces czasochłonny, wymagający wielkiego kunsztu i anielskiej wręcz cierpliwości. Książki powstałe w ten sposób były niezwykle drogocenne – ich wartość nieraz kilkakrotnie  przekraczała cenę, za która można było kupić wówczas całą wioskę. Dostęp do nich mieli jedynie nieliczni.

Dziś każdy ma nieograniczony dostęp do niezliczonej ilości książek i wiedzy w nich zawartej. Druk stale się rozwija i nie jest już kojarzony wyłącznie z książkami – jest też prasa, druki akcydensowe, ulotki, foldery. Po wynalezieniu druk cyfrowy bardzo skorzystała cała branża reklamowa. Pojawiły się drukowane reklamy na dużych powierzchniach – ścianach budynków, billboardy, reklamy na foliach (tzw. bannery). Druk cyfrowy narodził się  w chwili, gdy komputery zaczęły się pojawiać w niemal każdym gospodarstwie domowym – czyli na początku lat 90 XX wieku.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s