Offset czy druk cyfrowy Wrocław

druk wielkoformatowy WrocławKażdy, kto choć pobieżnie zetknął się z ofertą jakiejkolwiek drukarni, spotkał się z takim terminami jak offset czy druk ploterowy. Co się kryje za tymi termiami i czym one się od siebie różnią?

Offset jest starszą techniką druku płaskiego, obraz jest nanoszony poprzez formę drukarską na zadrukowane podłoże. Formę drukarską tworzy się osobno dla każdego wzoru do druku. Gotowa forma musi jeszcze przejść kilka próbnych wydruków, po to by uniknąć błędów w drukowaniu. Przez to koszt aktywacji druku metodą offsetową jest wysoki, ale koszt jednostkowy jest za to bardzo niski. Jak nietrudno się domyślić, offset jest bardziej opłacalny, niż druk cyfrowy, tylko w przypadku wysokich nakładów. Przy niskich nakładach najczęściej stosuje się druk cyfrowy.

Cyfrowe techniki druku opierają się na pracy z komputerem, drukarka jest urządzeniem peryferyjnym dla komputera. Formę drukarską zastępuje tutaj cyfrowy plik graficzny. Gotowe wydruki otrzymujemy niemal natychmiast, po złożeniu zamówienia. Plotowanie to nic innego, jak drukowanie poprzez drukarkę platerową. Do wysoce wyspecjalizowane drukarki tworzące nadruki na wielu płaszczyznach – od papieru, po folie, siatki i płyty PCV. Wydruki ploterowe są bardzo trwałe, często używa się ich w reklamie zewnętrznej, np. przy billboardach.

plotowanie WroclawPonad to, plotery są w stanie drukować duże powierzchnie – w zależności od samej ich wielkości. Bez większego kłopotu tworzą druk wielkoformatowy Wrocław. Koszty aktywacji druku cyfrowego są znikome, ale jednostkowy koszt wydruku jest wysoki. Stąd druk cyfrowy jest zalecany przy niskich nakładach. Ceny druku offsetowego spadają wraz ze wzrostem nakładu, a ceny druku cyfrowego pozostają bez zmian. Jakość wydruków w obu technikach jest do siebie bardzo zbliżona, druk cyfrowy minimalnie ustępuje offsetowi.

Reasumując, wybierając drukarnie na nasze zlecenie powinniśmy przede wszystkim brać pod uwagę ilość druków, które chcemy zamówić; a także jakie przeznaczenie będzie dla tych wydruków.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s