Drukarnia Wrocław rozwój druku

druk cyfrowy wroclaw

druk cyfrowy wroclaw

Druk jest stosunkowo nowym wynalazkiem w historii ludzkości. Potrzeba kopiowania wszelkich treści była od zarania dziejów bardzo mocna. Zanim w europie pojawiły się pierwsze drukarnie (około XV wieku), książki powielano ręcznie, przez skrybów. Ich praca wymagała niewiarygodnej cierpliwości i pieczołowitości. Skopiowanie jednej książki zajmowało niejednokrotnie kilka lat, i co za tym idzie, książki były bardzo drogie. Na jej zakup było stać tylko najbogatszych.

Pozostali ludzie często nawet nie widzieli w życiu na własne oczy książki, poza tym stopień analfabetyzmy był ogromny. Dopiero rozpowszechnienie wynalazku druku, a także aktywny ruch reformatorski obrócił wszystko o 180 stopni. Drukarnie zaczęły pojawiać się niczym grzyby po deszczu, pierwsze z nich to drukarnia Wrocław, a także Kraków. To tam znajdowały się najprężniej rozwijające się ośrodki naukowe i kulturalne w Polsce.

Z biegiem czasu druk stale się rozwijał. Pojawiały się nowe możliwości, techniki i zastosowania dla słowa i obrazu drukowanego. Koniec XX wieku to era komputerów, które również i w druku są bardzo przydatne. Pojawił się druk cyfrowy i nowe, zaawansowane możliwości. Obecnie każdy może stworzyć własną książkę, plakat czy obraz. Koszty druku są obecnie bardzo niskie i opłacalne w bardzo niskich nakładach. Jednocześnie jakość druku jest bardzo wysoka – istnieją obecnie bardzo zaawansowane technologie kolorów, jak i szereg specjalistycznych tuszy. Pojawiają się stale coraz to bardziej precyzyjne drukarki. Wszystko po to, aby spełnić stale rosnące oczekiwania klientów.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s