Rozwój drukarni Wrocław i innych

Rozwój druku na przestrzeni wieków i równolegle rosnące zróżnicowanie zakresu usług jest ogromne. Z pierwocinami druku można było się spotkać już w starożytnym Egipcie, gdzie używano specjalnych stempli do odbijania znaków na glinianych tabliczkach przed ich wypaleniem. W Europie początek powszechnego druku datuje się na połowę  XV, za sprawą ruchomej, wymiennej czcionki autorstwa Jana Gutenberga. Dziś powszechnie stosuje się druk cyfrowy, a druk metodą klasyczną pozostaje hobby w wąskim gronie miłośników. Prze kilka wieków wygląd drukarni, techniki i sama praca drukarzy ogromnie uległa zmianie.

Pierwszymi wydrukami były książki i kalendarze. W późniejszym czasie pojawiła się prasa i coraz to większe drukarnie. Zapotrzebowanie na słowo drukowane było ogromne. Ale żaden przeciętny człowiek, nie marzył wtedy o wydaniu własnej książki w liczbie sztuk jeden, czy o własnym plakacie. Obecnie drukarnia to kompleksowe usługi dla każdego. Chcesz stworzyć własny album ze zdjęciami? Proszę bardzo – zamów fotoksiążkę, w niczym nie ustępującą w jakości najlepszym albumom z reprodukcjami malarskimi.

W XX wieku pojawił się druk na dużych powierzchniach. Jeszcze kilkanaście- kilkadziesiąt lat temu duże reklamy zewnętrzne były niezwykle kosztowne i ich stworzenie zabierało bardzo dużo czasu. Teraz,  druk wielkoformatowy to stosunkowo niedrogie, nie wymagające wielkiego czasu wydruki reklamowe. W pełni korzystając z możliwości technologicznych i postępu w drukarni (druk plotowy, cyfrowe wydruki czy skany), możemy osiągnąć niesamowite efekty (np. zdjęcia na płótnach, foliach czy innych, nietypowych powierzchniach).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s